Skąd się bierze bagatelizowanie kwestii BHP?


W polskim społeczeństwie zawodowym dość powszechne stało się totalne olewanie kwestii związanych z BHP. Ludziom się wydaje, że te wszystkie szkolenia BHP Radom są organizowane tylko po to, by zabierać im ich wolny czas albo odciągać ich od zawodowych obowiązków czy też po prostu zmuszać ich do udziału w czymś męczącym i nudnym. Z jakiegoś jednak powodu te kursy rzeczywiście są obowiązkowe. A nie dość, że każdy pracownik przed podjęciem się nowej pracy musi wziąć w nich udział, to też każdy pracownik zobowiązuje się do bieżącego odświeżania swojej wiedzy w ramach okresowego powtarzania szkoleń, co regulują ustawy oddzielne dla poszczególnych zawodów. Dlaczego jednak pracownicy często to wszystko totalnie sobie bagatelizują? Skąd bierze się to ignoranckie podejście do przestrzegania zasad BHP?

Bardzo często, chyba nawet najczęściej, wynika ono po prostu ze zwykłej nieznajomości tematu. Pracownik teoretycznie może i nawet chciałby zadbać o siebie czy o innych, ale nie ma pojęcia, w jaki sposób to zrobić, bo nikt go o tym nie poinformował. Obowiązkiem każdego pracodawcy powinno być natomiast upewnienie się, że wszyscy pracownicy są świadomi ewentualnych zagrożeń przy wykonywaniu wybranych prac i że wiedzą, jak się przed tymi zagrożeniami zabezpieczać oraz jak zabezpieczać przed nimi innych – np. tych pracujących na okolicznych pobliskich stanowiskach. Drugim poważnym problemem bywa natomiast brak odpowiednich środków ochrony. Bez nich natomiast przestrzeganie co niektórych zasad BHP Radom staje się dosłownie niewykonalne.

Każdy pracodawca powinien również mieć świadomość tego, że to właśnie on, jako osoba zarządzająca firmą i odgrywająca w niej najważniejszą rolę, staje się przykładem i swego rodzaju wzorem do naśladowania dla innych. Pracownicy często powtarzają zachowanie szefa. Jeżeli więc on ewidentnie nie przestrzega co niektórych zasad bezpieczeństwa, logiczne jest to, ze pracownicy również nie będą ich przestrzegać. Szef ma być wzorem do naśladowania dla swoich przełożonych. W taki oto sposób najłatwiej mu będzie zmotywować pracownikow do rzetelnej bezpiecznej pracy.