Jedz zdrowo na świeżym powietrzu!


Wiosna tuż tuż. Przyroda budzi się do życia, a my planujemy jak spędzimy tegoroczną wiosnę. Po ciężkiej i monotonnej zimie mamy ochotę na odświeżenie każdej sfery swojego życia. Aktywność i zdrowy styl odżywiania jest podstawową drogą do dobrego samopoczucia. Jednak od dawien dawna nasze babki praktykowały inny element na to by być odpornym, mieć apetyt i uodparniać organizm. Nasi pradziadkowie, dziadkowie, a może nawet rodzice często jadali posiłki na świeżym powietrzu. Najczęściej ze świeżych i naturalnych składników. Kuchnia zewnętrzna była popularna i praktykowana nie tylko w ciągu zwykłego dnia, ale również szczególne święta były organizowane pod gołym niebem.
Kociołki stawiane nad ogniem, ogniska, paleniska, ruszty, kuchnie węglowe bądź opalane drewnem niegdyś nazywane „westfalkami” – na ówczesnej wsi były często spotykanymi urządzeniami można by rzec gospodarstwa domowego. Czy w dzisiejszych czasach istnieje możliwość odtworzenia tej tradycji. Oczywiście!
Obecnie na rynku jest duży wybór artykułów, które wspomogą nas w gotowaniu pod chmurką. Kociołki wykonane z grubej stali do gotowania dań jednogarnkowych świetnie się sprawdzają jeśli ktoś nie lubi potraw z rusztu. Nie muszą być to również dania tłuste i ciężkie. Używając polskich warzyw z dobrego źródła można przygotować kociołek pełen witamin. W dalszym ciągu istnieje możliwość zakupu ww. „westfalki” w której możemy spokojnie wypiekać pieczywo pełnoziarniste. Dla zwolenników dymu lub gdy nasze fundusze są lekko okrojone pozostaje do wykorzystania grill na którym można przyszykować przyprawione oliwą z oliwek warzywa bądź świeżą rybę.
Co jeśli nie posiadamy własnego kawałka ziemi? Istnieją alternatywy. Ośrodki udostępniające grille, kociołki, ruszty są może nieczęsto spotykane, ale egzystują i to najczęściej we wspaniałych krajobrazowo miejscach.
Dla tych, którzy chcą się delektować tylko jedzeniem, zaś pominąć etap gotowania zachęcam do odwiedzania miejsc związanych z folklorem Polski. Gwarantowane jedzenie jak u babci!