Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej pod lupą kamery termowizyjnej


Instalacje elektryczne są jednymi z najbardziej skomplikowanych systemów w każdym z obiektów. Bez względu na to czy mamy do czynienia z budynkiem o przeznaczeniu mieszkalnym, czy też z budynkiem usługowym to właśnie instalacja elektryczna w dużej mierze decyduje zarówno o wygodzie użytkowania danego budynku, jak również w bardzo dużej mierze wpływa na jego bezpieczeństwo.

Niebezpieczna instalacja elektryczna

Mówiąc o bezpieczeństwie w kontekście instalacji elektrycznej nie można mieć na myśli wyłącznie systemów zabezpieczających, takich jak alarm, czy też system ochrony przeciwpożarowej. Okazuje się bowiem, że sama instalacja elektryczna może być źródłem niebezpieczeństwa. Pomijając tak oczywiste sytuacje zagrażające dobrostanowi osób przebywających w danym obiekcie, jak chociażby nieumiejętne podłączania urządzeń do gniazdek, czy też podłączanie zbyt dużej ilości odbiorników od dużej mocy do jednego gniazda, ogromne znaczenie ma także sposób wykonania danej instalacji elektrycznej – zastosowane materiały, sposób ich połączenia i zabezpieczenia, a przede wszystkim trwałość i jakość połączeń elektrycznych.

Choć przeciętny zjadacz chleba nie zdaje sobie z tego sprawy, to połączenia elektryczne, czyli miejsca w których stykają się ze sobą poszczególne elementy instalacji elektrycznej, są bardzo newralgicznym miejscami. W przypadku nieumiejętnego ich wykonania mogą być źródłem znacznego ciepła, a w skrajnych przypadkach mogą też doprowadzić do pożaru.

Termowizyjne badanie jakości wykonania instalacji

Na pozór każdy instalator elektryczny powinien wykonywać prace montażowe instalacji elektrycznej ze szczególną dbałością. Niemniej często zdarza się, że wygląda to mniej optymistycznie. Różnego rodzaju niedoróbki w tym zakresie powinny być wyłapane w czasie odbioru prac wykonawczych danego obiektu, nie zawsze jest to jednak takie proste. Z pomocą mogą tu przyjść badania termowizyjne instalacji elektrycznej. Dzięki zastosowania kamery z podczerwienią badania takie w jasny i sprawny sposób ukażą punkty instalacji elektrycznej, w których jakość połączeń pozostawia wiele do życzenia, przez co miejsca te przegrzewają się i mogą w przyszłości stanowić źródło pożaru lub co najmniej awarii instalacji.

Jakość twojej instalacji sprawdzisz z: https://term-os.pl/